Strona główna Rodzaje cery Sucha skóra – charakterystyka, przyczyny, pielęgnacja

Sucha skóra – charakterystyka, przyczyny, pielęgnacja

1235
0
sucha skóra

Istnieje wiele dobrych powodów, by zadbać o suchą skórę – źle wygląda, swędzi oraz może wywoływać poważniejsze choroby. Czas więc przestać się drapać i dowiedzieć się, co tak naprawdę powoduje problem suchej skóry.

Objawy suchej skóry

Normalna, zdrowa skóra jest pokryta cienką warstwą naturalnych lipidów i substancji oleistych. Zatrzymują one wilgoć, pozostawiając skórę miękką i elastyczną.

Sucha skóra u wielu ludzi występuje tymczasowo, np. tylko w okresie zimowym. Niektórzy jednak mają suchą skórę przez cały czas. Objawy suchej skóry zależą od wieku, stanu zdrowia, miejsca zamieszkania, czasu spędzanego na świeżym powietrzu oraz występowaniem problemów zdrowotnych.

Sucha skóra może powodować jeden lub więcej z poniższych objawów:

  • Uczucie napięcia skóry, w szczególności po kąpieli lub pływaniu
  • Skóra jest szorstka w dotyku i wyglądzie
  • Swędzenie
  • Łagodne lub silne łuszczenie się skóry
  • Wczesne pojawianie się zmarszczek
  • Poszarzały odcień skóry
  • Zaczerwienienia
  • Głębokie pęknięcia, które mogą krwawić

Przyczyny i sposoby pielęgnacji suchej skóry

  1. Nieprawidłowe używanie kremów nawilżających

Jednym z podstawowych błędów, które popełniamy, jest nakładanie kremu nawilżającego na skórę, kiedy jest całkowicie sucha. Należy go wklepywać jeszcze wtedy, gdy skóra jest wilgotna. Po kąpieli wytrzyj skórę ręcznikiem i zaaplikuj kosmetyki. Używaj też odpowiedniego rodzaju nawilżenia. Eksperci zalecają osobom z suchą skórą stosowanie łagodnych kosmetyków bez perfum ani alkoholi. Balsam lub krem powinien być też gęsty i tłusty, aby zatrzymać wilgoć w głębszych warstwach suchej skóry.

  1. Zbyt suche powietrze

Suche powietrze jest prawdopodobnie najczęstszą przyczyną suchej skóry, w szczególności w okresie zimowym. Mało wilgotne powietrze wyciąga wodę ze skóry. Problematyczne zimą są też zamknięte, ogrzewane pomieszczenia. Podobny problem stanowi latem klimatyzacja. Pomocne będzie zainwestowanie w nawilżacz powietrza, wietrzenie mieszkania czy zainstalowanie akwarium.

  1. Długie i gorące kąpiele

Długotrwałe wystawienie na działanie wody (w szczególności gorącej) może spłukiwać naturalne oleje znajdujące się w skórze. Jeśli masz możliwość, wybieraj prysznic. Ogranicz kąpiel do kilku minut i nie stosuj zbyt gorącej wody. Osusz ciało ręcznikiem i od razu nałóż balsam nawilżający skórę.
<olstart=”4″>

  • Mydło

Mydło może łatwo zmyć łój skóry, jeśli używasz go zbyt często. Najbardziej wysuszające są mydła antybakteryjne z siarką i dezodoryzujące. Do mycia skóry używaj więc łagodnych i bezzapachowych mydeł. Dla osób z suchą skórą jeszcze lepszym wyborem będzie nawilżający żel pod prysznic.

  1. Niektóre lekarstwa

Pewne grupy lekarstw mogą wysuszać skórę. Ich przykładami mogą być:

  • Leki na nadciśnienie tętnicze
  • Leki na trądzik i inne schorzenia skóry

Jeśli sucha skóra wystąpiła u Ciebie po zastosowaniu leku, skontaktuj się z lekarzem i zapytaj o opcję wymiany lekarstwa na inne.

  1. Choroby

Sucha skóra jest zwykle spowodowana czynnikami zewnętrznymi. Staje się też mniej nawilżona wraz z wiekiem.  Niekiedy może być jednak oznaką choroby.

Najpowszechniejsze choroby powodujące suchość skóry to:

  • Choroby dermatologiczne, takie jak trądzik czy łuszczyca. Wymagają bezpośredniego leczenia i dobrego nawilżenia.
  • Skoki poziomu glukozy we krwi mogą prowadzić do odwadniania się skóry.
  • Niedoczynność tarczycy.
  • Niedożywienie. Niedostarczanie skórze niezbędnych składników odżywczych może skutkować jej suchością.

Kiedy należy udać się do lekarza?

Skóra powinna dobrze zareagować przy zmianie stylu życia na zdrowszy, odpowiedniej pielęgnacji i stosowaniu dobrych kosmetyków. Należy jednak udać się do doktora, gdy pomimo największych starań jej stan się nie poprawia. Warto też odwiedzić dermatologa, jeśli suchej skórze towarzyszy zaczerwienienie, otwarte rany lub infekcje od drapania się. Niepokojące powinny być też duże obszary złuszczającej się skóry oraz intensywne swędzenie, które zakłóca spokojny sen i codzienne funkcjonowanie.

Jakich kosmetyków używać do pielęgnacji suchej skóry?

Kremy oraz balsamy do suchej skóry powinny posiadać w składzie składniki, które ją nawilżą, ochronią przed promieniami UV oraz zanieczyszczeniami powietrza. Zimą wybieraj kosmetyki, których konsystencja jest gęstsza i bardziej tłusta.

Jakich składników szukać w kosmetykach nawilżających?

  • Witamin – najważniejsze witaminy dla zdrowej skóry to witaminy A, B, C i E.
  • Składników nawilżających – kosmetyki zawierające naturalne olejki, takie jak oliwa z oliwek, olej z awokado, z drzewa herbacianego, jojoba oraz olejek arganowy.
  • Chroniących przed promieniowaniem UV – używaj kremów z filtrem oraz z wyciągami z pestek winogron, marakuii i orzechów makadamia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here