Strona główna Pielęgnacja stóp Podolog – profesjonalista od stóp

Podolog – profesjonalista od stóp

839
0
podolog

Podologia jest jedną z dziedzin medycyny, znaną również pod nazwą podiatria. W Polsce jednak jest to stosunkowo młoda specjalizacja. Czy zatem tak na prawdę zajmuje się podolog i kiedy powinniśmy go odwiedzić?

Kim jest podolog?

Choć zawód podologa nie jest w Polsce powszechnie znany, to jednak świadomość społeczeństwa wciąż rośnie. Kim zatem jest wspomniany podolog? Otóż, jest to lekarz-specjalista, zajmujący się diagnozowaniem oraz leczeniem, niejednokrotnie chirurgicznym, chorób stóp oraz stawu skokowego goleniowego. Zawód ten to – innymi słowy – połączenie kosmetologii z domieszką ortopedii oraz chirurgii.

Podolodzy mają za zadanie zająć się zarówno stopami zdrowymi, jak też i chorymi, bądź zagrożonymi rozwojem pewnych defektów. Wśród chorób można wymienić między innymi zespół stopy cukrzycowej – powikłania po cukrzycy, które objawiają się w charakterze owrzodzeń skóry na skutek stosunkowo małego i pozornie niegroźnego urazu.

Z czym udać się do podologa?

W głównej mierze podolodzy zajmują się sportowcami. Do specjalisty jednak można udać się w przypadku pewnych problemów ograniczających ruchy oraz wystąpienia trudności w samodzielnym zadbaniu o higienę stóp. Często do podologa udają się osoby otyłe, sparaliżowane, z niepełnosprawnością ruchową, bądź zwyrodnieniami kręgosłupa.

Do gabinetów podologicznych udają się również osoby chore na cukrzycę, nadpotliwość stóp, zapalenie stawów oraz borykające się z problemem wrodzonych wad oraz zniekształceniami stóp, takie jak haluksy i stopy cukrzycowe. Na wizytę warto się umówić również z przypadkami uszkodzenia skóry stóp, czyli modzelami, brodawkami, odciskami oraz owrzodzeniami. Podolodzy zajmują się też – co ważniejsze – grzybicznym zakażeniem paznokci, pęknięciami skóry na piętach, wrastającymi paznokciami oraz stwardniałym, często utrudniającym chodzenie naskórkiem na stopach. Do dziedziny tej zalicza się też zabieg rekonstrukcji płytki paznokciowej, terapia pękających pięć i stosowanie specjalnych ortez.

Podologia a pedicure

Wbrew pozorom, pedicure kosmetyczny a pedicure podologiczny różnią się od siebie. W przypadku pierwszej dziedziny, jak sama nazwa wskazuje, jest wykonywana przez kosmetyczkę i obejmuje jedynie pielęgnację skóry oraz paznokci stóp. Pedicure kosmetyczny mają wyglądać ładnie, a paznokcie powinny być pomalowane – do zabiegów zalicza się zaledwie kąpiel, masaż, hydromasaż oraz delikatne złuszczeniu naskórka, czyli peeling.

Pedicure podologiczny z kolei jest zabiegiem specjalistycznym. Podolog musi założyć pacjentowi kartę i przeprowadzić dokładny wywiad, a następnie dokładnie obejrzeć stopy i podudzia. Po wszystkim, specjalista stawia diagnozę i stara się leczyć problem. Zabieg pedicure podologiczny jest przeprowadzany najczęściej bezboleśnie, odpowiednimi narzędziami. W przypadku poważniejszych operacji, takich jak usunięcie wrastającego paznokcia, podolog podaje znieczulenie. Po wszystkim, specjalista dopiera preparaty przeznaczone do pielęgnacji domowej.

Należy mieć na uwadze, że podczas kosmetycznego zabiegu pedicure, kosmetyczka nie może ingerować w usuwanie odcisków, modzeli, wrastających i wkręcających paznokci, leczyć zmian chorobowych, takich jak łuszczyca, grzybica oraz brodawka, a także pomagać w usunięciu zrogowaciałego naskórka oraz pękających pięt. Tym wszystkim bowiem zajmuje się tylko i wyłącznie podolog, który posiada odpowiednie kwalifikacje oraz wiedzę na ten temat.

Historia podologii

Tak naprawdę podologia ogólnoświatowa nie jest specjalizacją lekarską, jednak istnieje pewien wyjątek – podologiczne zabiegi chirurgiczne. Wówczas należy mieć wykształcenie medyczne, aby móc przeprowadzać operacje tego typu.

Podologia to dziedzina medycyny, powstała dzięki pedicurzystom z całego świata, którzy wręcz walczyli o świadczenie usług na poziomie profesjonalnym, tak aby zabiegi wykonywane na stopach w gabinetach kosmetycznych przebiegały w godnych warunkach. Nic dziwnego, bowiem jeszcze do niedawna zabiegi takie jak amputacje, infekcje oraz usuwanie wrastających paznokci były przeprowadzane przez często niekompetentne osoby.

Zawód podologa najwcześniej pojawił się w Portugalii, gdzie kierunek ten był dostępny dla studentów już od 1994 roku, jednak stopień akademicki można było otrzymać dopiero trzy lata później. W Niemczech z kolei specjalizacja ta istnieje od 2002 roku i określa ją ustawa pod nazwą „Poologengesetz”. U naszych niemieckich sąsiadów jest to jednak dziedzina nielekarska, medyczna pielęgnacja stóp. Podolodzy są uznaną grupą zawodową w Szwajcarii. We Francji zaś aż jedenaście szkół wyższych oferuje studia podologiczne, które przygotowują studentów do państwowego egzaminu, kończącego się dyplomem i tytułem podologa.

Popularność podologii w Polsce

W Polsce podologia to dziedzina, której nie określają jeszcze żadne ustawy, dlatego też – można powiedzieć – wciąż raczkuje. Nie ma również żadnych regulacji prawnych, które mówiłyby o zakresie działania oraz kompetencji. Zawód ten w naszym kraju istnieje zaledwie od około dwóch, trzech lat. Również i wiedza na temat tejże specjalizacji jest stosunkowo niewielka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here