ostropest plamisty

Ostropest plamisty w pielęgnacji skóry

Ostropest posiada działanie odtruwające, przeciwzapalne, antyoksydacyjne i łagodzące, które mogą przyczynić się do poprawy stanu zdrowia i kondycji skóry, chociaż dowodów na poparcie tych twierdzeń jest wciąż mało. Co warto wiedzieć o tej wspaniałej roślinie w kontekście dbania o urodę?

Ostropest lub ostropest plamisty to roślina pochodząca z rejonu Morza Śródziemnego. Jest powszechnie stosowany jako środek leczniczy w przypadku chorób wątroby, nerek i woreczka żółciowego, a mówi się, że może być pomocny dla osób cierpiących na zapalenie wątroby i marskość wątroby. Może również wzmocnić układ odpornościowy, chroniąc i oczyszczając wątrobę z toksyn.

Ostropest plamisty to również cenny składnik wielu kosmetyków naturalnych, przeznaczonych do codziennej pielęgnacji skóry ciała. Dlaczego posiada on tak wielką popularność i w jakich wypadkach warto go stosować?

Poprawia czynność wątroby

Sylimaryna to zbiór flawonoidów, który wykazuje właściwości odtruwające i przeciwzapalne. Zgodnie z artykułem z 2009 r. ze strony internetowej University of Maryland, sylimaryna może pomóc leczyć wątrobę, poprzez stymulację regeneracji nowych komórek, choć w tym zakresie powinny zostać jeszcze przeprowadzone dalsze badania.

Ustalono jednak, że właściwości ostropestu pomagają leczyć liczne stany zapalenie, suchość i popękane błony śluzowe, uspokajają podrażnienia nerek i pęcherza moczowego. Ostropest chroni również wątrobę przed toksynami, pochodzącymi z narkotyków, alkoholu, leków oraz zanieczyszczeń środowiska. Wpływa również tonizująco i poprawia ogólny stan zdrowia skóry.

Warto pamiętać, że przekrwienie wątroby, upośledzenie funkcji nerek oraz okrężnicy wpływają również na skórę, powodując niepokojąc e stany, takie jak trądzik, łuszczyca i egzemy. Ostropest zwiększa produkcję żółci w przewodzie pokarmowym, dzięki czemu działa jak łagodny środek przeczyszczający i pobudza perystaltykę jelit. Zrównoważona dieta z owoców, warzyw i błonnika również może przyczynić się do utrzymania czystości okrężnicy.

Ostropest plamisty w pielęgnacji skóry:

 

1. Oczyszcza

Skóra jest największym organem ciała, a przez nią wchłaniane i wydalane są toksyny. Przez stan skóry można także określić ogólny stan zdrowia oraz przewidywać kiedy pojawi się choroba lub dolegliwość taka jak trądzik, łuszczyca, egzema lub inne choroby skóry.

Ostropest nie tylko pomaga w detoksykacji wątroby, utrzymuje również w czystości jelito grube i aktywuje naturalne mechanizmy eliminacji toksycznych odpadów. Ostropest plamisty pośrednio oczyszcza również krew, a jej stan silnie oddziałuje na skórę.

2. Zmniejsza stan zapalny

Zawarta w ostropeście sylimaryna zwiększa poziom glutationu, białka detoksykacyjnego, którego znaczny niedobór zauważany jest u osób cierpiących na łuszczycę. Łuszczyca jest przewlekłą chorobą skóry, która powoduje suche, czerwone i łuszczące się plamy na skórze. W przypadku wystąpienia zaostrzeń dolegliwości skóra może pękać i krwawić.

Właściwości ostropestu pomagają nawilżyć, łagodzić i zmiękczać suchą skórę, poprawiają jej strukturę, dzięki czemu staje się ona bardziej gładka i elastyczna. Jego działanie przeciwzapalne łagodzi również wszelkie zaczerwienienia i podrażnienia. Ostropest pomaga także w wyraźnych objawach związanych z egzemą.

3. Łagodzi trądzik

Zaburzenia czynności wątroby są najczęstszą przyczyną powstawania trądziku. Wątroba jest bowiem odpowiedzialna za filtrację krwi, a gdy wątroba jest uszkodzona, twoja krew nie może być odpowiednio oczyszczona. Właśnie dzięki temu można być podatnym na trądzik i inne formy chorób skóry.

Ostropest plamisty poprawia pracę wątroby, aby ułatwić usuwanie zanieczyszczeń z krwi. Przeciwzapalne działanie ostropestu zmniejsza stany zapalne i zaczerwienienia związane z trądzikiem.

7 thoughts on “Ostropest plamisty w pielęgnacji skóry

 1. Tess

  Lipiec 5, 2016 at 10:44pm

  Ostropest to nie tylko wspaniały sposób na zdrową skórę. Polecam codzienne stosowanie dla ogólnego zdrowia.

 2. Mariusz Podleśny

  Maj 31, 2017 at 1:54pm

  Podobno to podstawowy lek naturalny na wątrobę, szczególnie przydatny dla alkoholików.

 3. Elka

  Lipiec 14, 2017 at 12:10am

  Kupiłam ostatnio olejek z ostropestu i czekam na rezultaty pielęgnacyjne. 😉

 4. ocobufavge

  Lipiec 14, 2017 at 12:23am

  Interesujący artykuł. Nie znałam tego zioła. Dziękuję!

 5. nimfa

  Lipiec 14, 2017 at 12:41am

  Na pewno się skuszę i wypróbuję! Pozdrawiam!

 6. Roma

  Lipiec 14, 2017 at 1:23am

  Ja od dawna stosuje sylimarynę z ostropestu i lepiej pracuje mi wątroba. Poprawiła mi się także cera.

 7. Wołek

  Lipiec 14, 2017 at 1:36am

  Ostropest to wspaniała roślina zielna, które nie tylko leczy wątrobę, ale również doskonale wspiera pielęgnacje skóry. Ma silne działanie detoksykujące.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany. Pola z imieniem oraz email są wymagane.