Strona główna Zabiegi kosmetyczne Domowe sposoby na wągry

Domowe sposoby na wągry

1201
0
wągry
Wagry to bardzo nieestetyczne efekty dermatologiczne

Zaskórniki to bardzo nieestetyczne zmiany skórne, które są prostą drogą do powstawaniu pryszczy. Powstają one poprzez wymieszanie łoju, ze zrogowaciałym naskórkiem, który blokuje ujście porów. W zatkanych porach, zbiera się sebum, które przekształca się w wągry. Sebum przestaje chronić skórę, a samo staje się czynnikiem stanów zapalnych. Zaskórniki łatwo ulegają kolejnemu zakażeniu przez bakterie beztlenowe i dochodzi do powstawania pryszczy.

Wągry, maja wygląd czarnych, podskórnych kropeczek, dzieje się tak, dlatego, że sebum uwięzione w porach w kontakcie z powietrzem ciemnieje. Ilość wydzielanego przez nas sebum, jest zaprogramowana genetycznie i nie da się go powstrzymać, ale można ograniczyć kosmetyki, które skutkują uwiezieniu go w gruczołach łojowych.

Co poradzić na zaskórniki

Jeżeli mamy skłonność do powstawania zaskórników i chcemy złagodzić powstały przez to trądzik, unikajmy kosmetyków, które mogą podrażniać cerę, a tym samym doprowadzać do jej łuszczenia, które zapycha pory. Do takich składników należą alkohole oraz np. mentol. Jeżeli nasza skóra nie przesusza się, omijajmy szerokim łukiem kosmetyki natłuszczające, głównie i gęstej formule.

Codzienne złuszczanie skóry za pomocą kosmetyków zawierających kwasy AHA, mogą pomóc w jej oczyszczaniu. Od czasu do czasu warto skorzystać z pomocy kosmetyczki, która wykona na naszej twarzy peeling stężonymi kwasami AHA, BHA, mikrodermbrazję, czy złuszczanie laserem. Można zasięgnąć także pomocy dermatologa, która przypisze odpowiednie kremy z retinoidami, normalizującymi produkcję komórek i funkcjonowanie porów.

Czy domowe sposoby wystarczą

Oczywiście warto stosować także domowe sposoby na wągry. Dostępny i tani olejek pichtowy, może przynieść pożądane efekty oczyszczające. Stosuje się go w wymieszaniu z nafta kosmetyczną, jako tonik do przemywania twarzy, lub w wersji bardziej naturalnej do przygotowywania sauny – parówki na cerę. Wystarczy wlać do miski z gorącą wodą około 10-15 ml olejku pachtowego, i trzymać nad oparami głowę, przykrytą ręcznikiem, przez około 10 minut.

Kolejnym domowym sposobem na wągry, może być samodzielnie przygotowany tonik aspirynowy.  Do 100ml wody wrzucamy około 15 tabletek aspiryny, dla wzmocnienia efektu antybakteryjnego, możemy dodać kilka kropel olejku pichtowego. Tonik taki można przechowywać w lodówce, nawet przez 2 tygodnie i codziennie stosować go do przecierania twarzy.

Peeling z mleka i ryżu to kolejny sposób na wągry. Należy zalać ryż mlekiem i odstawić na kilka godzin, następnie blenderujemy powstałą papkę i tak otrzymaną pasta, codziennie peelingujemy twarz, zmywając go ze skóry ciepłą wodą.

Nie taki diabeł straszny…

Wągry, czy tak zwane zaskórniki, nie są tak straszne do zwalczenia, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy, aby pewnie metody pielęgnacji weszły na stałe na listę naszych codziennych rytuałów. I co najważniejsze, nigdy nie próbujmy wyciskać zaskórników, gdyż najprawdopodobniej doprowadzimy tylko do pogłębienia się stanu zapalnego. To w konsekwencji może z kolei prowadzić do poswatania trądziku, a co za tym idzie, trudnych do usunięcia blizn.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here