Strona główna Atopowe zapalenie skóry Atopowe zapalenie skóry – przyczyny, objawy, leczenie

Atopowe zapalenie skóry – przyczyny, objawy, leczenie

2923
0
atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry to przewlekła choroba dermatologiczna, której przyczyny nie są do końca rozpoznane. Również ma charakter czysto objawowy. Istnieją jednak pewne czynniki, które wzmagać mogą jej objawy, i których należy się wystrzegać. Poznajmy najważniejsze informacje o tej chorobie.

Atopowe zapalenie skóry to schorzenie nazywane inaczej egzemą, wypryskiem atopowym, a w przeszłości świerzbiączką Besniera. W obrębach dermatologicznych i alergologicznych, lekarze nazywają ją przewlekłą dermatozą. Ta choroba skóry przebiega naprzemiennie z momentami zaostrzeń i remisji. Towarzyszą jej uporczywe nawroty liszajowacenia skóry oraz świądu.

Atopowe zapalenie skóry czyli AZS

Schorzenie to zalicza się do atopowych chorób skóry. Pojawia się z powodów genetycznych, a dokładnie nieprawidłową reakcją immunologiczną. Chodzi w niej o to, że komórki Langerhansa wykazują nadmierną reaktywność powiązaną równocześnie z tym, że odporność organizmu nieprawidłowo reaguje na małe dawki antygenów. Kończy się to nadmiernym wytwarzaniem przeciwciał IgE przeciwko alergenom.

Niektóre osoby, w tym lekarze twierdzą, że atopowe zapalenie skóry zalicza się do psychosomatycznych chorób. Na chorobę tę cierpi 0,25-20% społeczeństwa na całym świecie. Rozwój schorzenia zaczyna się zazwyczaj pomiędzy 3-6 miesiącem życia. Choroba ustępuje zazwyczaj u 40% dzieci wraz z ich rośnięciem. U pozostałych możliwy jest nawrót choroby, gdy wkroczą w wiek dorosłości. Ponieważ jest to uwarunkowana genetycznie choroba, może trwać od kilku lat, nawet do końca życia.

Przyczyny AZS

Główną przyczyną atopowego zapalenia skóry jest genetyka. Jednakże to jak jest ona dziedziczona i jaki haplotyp w patogenezie schorzenia bierze udział nadal nie zostały dokładnie określone. Ryzyko, że na tę chorobę zachorują bliźnięta jednojajowe sięga 70%. W przypadku bliźniąt dwujajowych jest to już wartość 20-30%. Jeśli stwierdzono że oboje rodziców choruje na to schorzenie, ryzyko, że dziecko też będzie na to cierpieć wynosi 70%, jeśli tylko jedno z nich – 30%. Jeśli zaś ani ojciec ani matko nie chorowali na atopowe zapalenie skóry, to że dziecko je otrzyma wynosi zaledwie 5-15%. Skóra pod wpływem alergenów traci barierę ochronną, w której budowę wchodzą lipidy. W efekcie staje się ofiarą pozostałych substancji szkodliwych pochodzących z zewnątrz.

Objawy atopowego zapalenia skóry

Głównymi objawami choroby jest zaczerwieniona i sucha skóra, która swędzi, łuszczy się i charakteryzuje się nawrotami zakażeń bakteryjnych. Atopowe zapalenie skóry jest związane z pogrubieniem się naskórka. Schorzenie zazwyczaj mieści się na zgięciach łokci i kolan oraz twarzy i szyi. Jednakże istnieją przypadki gdy pojawiały się też na całym ciele. Ponadto kolejnym objawem jest towarzysząca wszystkiemu astma oskrzelowa, katar sienny i alergiczne zapalenie spojówek, a także objaw Dennie-Morgana. Ogólnie rzecz biorąc największym objawem jest uporczywy świąd.

Leczenie AZS

Leczenie atopowego zapalenia skóry może przebiegać w dwóch rodzajach. W pierwszym – przyczynowym – jeśli znaleziono czynniki uczulające, eliminuje się je z otoczenia chorego (także w postaci pokarmów). Ewentualnie możliwe jest też odczulanie.
W leczeniu objawowym głównym celem jest stworzenie jak najdłużej trwającego dobrego stanu chorego i opóźnienia ponownego nawrotu choroby. W tym celu stosuje się leki – środki przeciwhistaminowe, kortykosteroidy, fotochemioterapię oraz leki immunosupresyjne. Oprócz tego stosuje odpowiednią odzież i mokre opatrunki.

Kosmetyki na wyprysk

W celu leczenie można także stosować kosmetyki, które natłuszczają, pielęgnują i regenerują skórę. Wchodzą w to zarówno szampony, mydła jak i balsamy do kąpieli. Wśród firm produkujących kosmetyki stosowane przy atopowym zapaleniu skóry można wymienić między innymi Allerco, Oillan czy Latopic. Skóra jest wtedy lepiej i dłużej nawilżona, a uporczywy świąd nie jest już taki uporczywy. Ponadto osoby stosujące je czują się ewidentnie lepiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here